Posts filed under Nauka gry na pianinie

"River flows in you" - Yiruma - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut?

"River flows in you", kompozytor: Yiruma - tutorial jak zagrać na pianinie bez znajomości nut, tutorial na pianino.

Zapis literowy nut oraz link do zakupu całości nut dostępne są pod filmem.

"River flows in you” - część 1 tutorialu:

Oto zapis nutowy powyższego fragmentu "River flows in you":

Prawa ręka (znak "/" oznacza kolejny takt, "&" oznacza akord):

A, Gis, A, Gis, A, E, A, D / D, A, Cis / A, Gis, A, Gis, A, E, A, D / A, Cis / A, Gis, A, A, Gis, A, A, E, A, A, D, A / Cis, D, A&E, Cis, Gis&H, A, Gis / A, E, A, H, Cis, Cis, D / E, D, Cis, H / A, Gis, A, A, Gis, A, A, E, A, A, D, A / Cis, D, E, Cis, H, E, E, A, Gis / E&A, A, H, Cis, E, A, Cis, D / E, E, Cis, D, Cis, H

Lewa ręka:

Fis, Cis, Fis, D, A, E /przytrzymany dźwięk E / Fis, Cis, Fis, D, A, E /przytrzymany dźwięk E / Fis, Cis, Fis, D, A, E, D / A, E, Cis, Gis, H, E / Fis, Cis, Fis, D, A, E / A, E, Cis, E, H, Gis / Fis, Cis, Fis, D, A, E, D / A, E, A, E, H, E / Fis, Cis, Fis, D, A, E / A, E, Cis, E, H, E

Oto nuty do całości utworu - proszę kliknąć tutaj.

Nuty niestety nie są za darmo, z uwagi na zachowanie praw autorskich.

 "River flows in you” - część 2 tutorialu:

Posted on February 21, 2014 and filed under Nauka gry na pianinie.

"Lake Louise" - Y. Kuramoto - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut?

"Lake Louise", kompozytor: Yuhki Kuramoto, część I - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut? 

Zapraszam do nauki gry tego utworu na pianinie, poniżej nuty, powodzenia! :)

 Nuty utworu "Lake Louise", kompozytor: Yuhki Kuramoto (proszę kliknąć, by powiększyć obraz):

Interesujące szkoły i placówki muzyczne

Temat szkół muzycznych i innych muzycznych placówek edukacyjnych dla dzieci jest bardzo szeroki. Dostanie się dziecka do publicznej szkoły muzycznej nie jest łatwe, wymaga zarówno:

  • zdolności dziecka
  • szczęścia na egzaminie
  • podjęcia decyzji we właściwym momencie (szkoły publiczne przyjmują dzieci w określonym wieku)

Często talent dziecka jest odkrywany, gdy dziecko ma 9 - 10 lat. Wówczas nie ma (zazwyczaj) możliwości, by rozpoczęło standardowy tryb nauki w publicznej szkole muzycznej w klasie fortepianu. 

Wówczas rodzice szukają innych możliwości edukacji muzycznej dziecka - a tych możliwości jest dużo i na pewno nie jest łatwo podjąć decyzję. Każda placówka jest inna, wiele zależy od osoby kierującej szkołą oraz od nauczycieli.

Standardowa oferta prywatnych szkół muzycznych to:

  • lekcje instrumentu (1 godz. w tygodniu lub 2 x po 30 minut tygodniowo)
  • dodatkowe grupowe zajęcia z teorii muzyki (raz w tygodniu) 
  • egzaminy co semestr
  • raz na semestr jest koncert dla rodziców, tak by dzieci uczyły się występować publicznie

Jest to zarys ramowy oferty, jednak to, co kluczowe to jakość zajęć i podejście do uczniów.

O tym, jaki - moim zdaniem - powinien być nauczyciel przedstawiłam we wcześniejszym wpisie, zapraszam do przeczytania.

Gdy tworzyłam ten wpis w roku 2013, to opisałam 2 warszawskie placówki prywatne, których zaangażowanie i działanie wydawały mi się godne polecenia. Niestety juz po 1,5 roku, gdy aktualizuję ten wpis, żadna z tych placówek nich nie działa. Przykro jest obserwować, że ciekawe projekty artystyczne, często okazują się nieefektywne ekonomicznie.

Stąd napiszę tylko - wśród placówek pewnych, które działają już wiele dziesięcioleci, to, poza Państwowymi Szkołami Muzycznymi, jest sieć tzw. "Ognisk Muzycznych" - w Warszawie są to Ogniska Muzyczne Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

 

Początek roku szkolnego i zakup pianina :)

Wraz z początkiem roku szkolnego, rodzice uczniów szkół muzycznych stoją przed dylematem, jakie pianino kupić dla dziecka.

Często przed podjęciem decyzji o zakupie otrzymują oni sprzeczne informacje:

  • nauczyciel w szkole muzycznej często poleca pianino akustyczne
  • używane pianina akustyczne, nie mają sprawdzonej jakości (jak często będą się rozstrajać? ) albo są zbyt drogie, dodatkowo po prostu nie mają zalet pianin cyfrowych takie jak słuchawki 
  • w przypadku decyzji o pianinie cyfrowym pojawia się obawa, czy jest to rzeczywiście dobry instrument do nauki gry w szkole muzycznej

Przez takie dylematy przechodzi chyba większość rodziców dzieci, które rozpoczynają naukę w szkołach muzycznych :)

Na szczęście dobre pianina cyfrowe (w odróżnieniu od keyboardów) mają klawiaturę bardzo zbliżoną do pianina akustycznego. Można więc spokojnie zakupić takie pianino dla dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole muzycznej. Taki instrument będzie doskonały do ćwiczeń i rozwoju muzycznego dziecka.

Dla klientów, którzy wolą pianino cyfrowe przetestować, polecamy opcję wynajmu z wykupieniem. Pianino wynajęte jest na 3 miesiące, przez ten czas można przekonać się, że w 100% spełnia ono wymagania każdego nauczyciela fortepianu. Po 3 miesiącach wystarczy dopłacić brakującą do ceny pianina kwotę plus dodatkową opłatę 199zł, a pianino przejdzie na Państwa własność.

Oferta ta pozwala też rozłożyć ciężar zakupu pianina na raty - część płatności jest przy odbiorze pianina, a brakująca kwota po 3 miesiącach.

Zapraszam do poznania szczegółów tej oferty:

/wynajem-z-wykupieniem/

O nauce gry na pianinie przez dzieci - jaki powinien być nauczyciel?

Zbliża się rok szkolny, rodzice szukają dla swoich dzieci wartościowych zajęć, pomysłów na rozwój. Jeśli rozważacie Państwo dla swojego dziecka naukę gry na pianinie, zapraszam do przeczytania poniższego wpisu - mam nadzieję, że będzie pomocny :)

Nie istnieje jeden opis idealnego nauczyciela. Jednak subiektywnie napiszę to, co potwierdzają rozmawiający ze mną klienci - rodzice uczących się dzieci: szczerze polecam nauczyciela chwalącego, a nie ganiącego; szukającego dobrych stron, a nie wyłącznie krytykującego; nagradzającego, a nie karcącego.

Publiczna gra jest już dla dziecka stresująca sama w sobie. Grając, dziecko musi wysłuchać melodię, wytrzymać równe tempo utworu, często nauczyć się utworu i zagrać go z pamięci. Jeśli dodatkowo zamiast uśmiechu nauczyciela i wsparcia otrzyma negatywne emocje, wówczas przestraszy się i powie rodzicom, że nie chce grać. Piszę sporo o emocjach, bo przy nauce muzyki jest to kluczowe. Dziecko nie będzie grać dobrze, twórczo, czyli inaczej to określając w sposób mądry i prawdziwy, jeśli będzie grało z lęku przed krytyką. By dobrze grać, trzeba mieć pewność siebie, to w przypadku dzieci jest bardzo ważne i bardzo trudne do osiągnięcia. Piszę te słowa zarówno jako osoba, która ma za sobą edukację muzyczną, jak i jako mama, rozważająca rozwój własnego dziecka.

Ta postawa akceptacji może być przeniesiona na każdą sferę edukacji dzieci, jednak o ile stres nie przeszkadza w egzaminie z matematyki, o tyle zbyt duży strach podczas lekcji lub egzaminu z gry na pianinie uniemożliwia wartościowe zagranie utworu.

Przy grze na instrumencie chodzi nie tylko o prawidłowe odczytanie nut. Jest to podstawa, ale nie kwestia wystarczająca. By wykonać utwór w sposób wartościowy, należy ten utwór polubić, poznać i przemyśleć każdą nutę. Należy ułożyć z utworu opowieść, a potem mieć odwagę i umiejętność, by tę stworzoną "opowieść" zagrać publicznie, panując nad utworem. Przy braku wsparcia nauczyciela, uczeń tylko "odgrywa" utwór, nie panuje nad nim, nie wsłuchuje się, zmienia tempo, przyspiesza, bo chce jak najszybciej skończyć. Dobre emocje i wsparcie nauczyciela są niezbędne - wówczas, gdy podczas lekcji nauczyciel z uczniem stworzą razem tę "opowieść" w postaci zinterpretowanego utworu, a następnie na koncercie lub egzaminie uczeń będzie mieć odwagę, by tę swoją interpretację publicznie wykonać.

Niezależnie od tego, czy dziecko będzie uczyło się prywatnie w domu, czy też w szkole lub w ognisku muzycznym, przed wybraniem zajęć polecam poznać nauczyciela lub zapisać dziecko na zajęcia polecane już przez innych rodziców. Jeśli Państwo znacie takich nauczycieli, to zapraszam do przedstawienia ich w komentarzu tego blogu - dziękuję!

Marsz turecki - W. A. Mozart - jak zagrać bez znajomości nut?

Jak nauczyć się grać na pianinie "Marsz turecki" W. A. Mozarta,  bez znajomości nut? Łatwy tutorial na pianino - zapraszam do nauki!

Nuty do “Marsza tureckiego” dostępne poniżej pod nagraniami.

"Marsz turecki" - część pierwsza (1/4):

 

"Marsz turecki" - część druga (2/4):

 

"Marsz turecki" - część trzecia (3/4):

 

"Marsz turecki" - część czwarta (4/4):

 

“Marsz turecki” - nuty wraz z podpisanymi nazwami literowymi nut (proszę kliknąć, by powiększyć):

 
 

Preludium C-dur - J. S. Bach - jak zagrać bez znajomości nut? Część 2.

Oto kolejne nagranie, w którym przedstawiam w kilka minut, jak nauczyć się grać na pianinie bez znajomości nut. Tym razem jest to ciąg dalszy Preludium C-dur J. S. Bacha.

Nagranie pierwszej części dostępne jest tutaj.

Zapraszam do nauki gry :)

A oto nuty, z których korzystałam w tym nagraniu:

Toccata i fuga d-moll, J. S. Bach - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut?

Zapraszam do nauki gry na pianinie - utwór "Toccata i Fuga" d-moll, J. S. Bacha - tutorial, jak grać na pianinie bez znajomości nut. Kolejne nagrania oraz nuty dostępne poniżej:

“Toccata i Fuga" d-moll - tutorial na pianino, nagranie 1:

A oto nuty do tego fragmentu Toccaty i fugi d-moll. Należy kliknąć, by powiększyć stronę:

“Toccata i Fuga" d-moll - tutorial na pianino, nagranie 2:

“Toccata i Fuga" d-moll - tutorial na pianino, nagranie 3:

Posted on March 22, 2013 and filed under Nauka gry na pianinie.

Ave Maria - F. Schubert - Jak zagrać na pianinie bez znajomości nut?

Piękny utwór "Ave Maria" Franciszka Schuberta - tutorial na pianino dla początkujących - video i nuty. Poniżej nagranie, jak nauczyć się grać ten utwór na pianinie bez znajomości nut. W nagraniu przedstawiam jak zagrać każdą ręką osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce.

Nuty do utworu “Ave Maria” Schuberta (dokładnie ta sama aranżacja, którą przedstawiam w nagraniu), dostępne są pod filmem.

“Ave Maria” - F. Schubert - tutorial na pianino - zapraszam do nauki:

“Ave Maria” - F. Schubert - nuty na pianino, proszę kliknąć, by powiększyć: