Posts filed under Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie dla początkujących - od czego zacząć?

Od czego zacząć naukę gry na pianinie? Ten wpis dedykuję wszystkim tym klientom, którzy przy odbiorze pianina pytają: "A czy mogłaby Pani jeszcze powiedzieć, jak szybko nauczyć się grać?" :)

Oto kilka wskazówek dla osób, które dopiero zaczynają naukę gry na pianinie, m.in.:

  • jak przygotować się do pierwszych lekcji nauki gry na pianinie?

  • kiedy kupić pianino - czy trzeba mieć pianino w domu, by rozpocząć naukę gry?

  • szkoła muzyczna, ognisko muzyczne, czy lekcje prywatne - jak i gdzie najlepiej się uczyć?

  • samodzielna nauka gry na pianinie - czy jest wystarczająca?

  • kiedy i jak korzystać z aplikacji do nauki gry?

Zapraszam do przeczytania - proszę kliknąć tutaj.

Nokturn cis-moll - F. Chopin - jak zagrać na pianinie, tutorial i nuty

Nokturn cis-moll nr 20 op. posth. - Fryderyk Chopin - jak zagrać na pianinie: tutorial i nuty. Utwór z filmu "Pianista", wersja kompletna i oryginalna.

Nuty utworu “Nokturn cis-moll” F. Chopina dostępne są tutaj.

Nauka gry na pianinie - co jest ważne i jak ćwiczyć grę na pianinie

Podstawa dobrej gry na pianinie:

Będzie to moja subiektywna ocena, może nawet bardziej prośba i nadzieja, by jak najwięcej osób chciało w taki sposób ćwiczyć. I nie chodzi o to, by wynikiem moich wskazówek była jak najbardziej efektywna nauka gry, tylko taka gra, która niesie ze sobą uspokojenie i ukojenie - relaks.

Sama tego uspokojenia szukam - czasem na zajęciach jogi, czasem na spacerach. Jednak o ile po jodze czuję się różnie, to odpowiednia gra na pianinie zawsze pozwala mi na przejście na ten łagodniejszy poziom świadomości, który - mam wrażenie - jest obecnie tak potrzebny. Dlatego ten wpis proszę traktować raczej jako wskazówki na uzyskanie większego spokoju dzięki grze na pianinie. Choć ten uzyskany spokój doskonale słychać w grze i niejako "przy okazji" pozwala on na naprawdę niezwykłe efekty pianistyczne, jest podstawą dobrej gry.

Doświadczenie panowania nad utworem:

Zacznę może od mojego doświadczenia prywatnego, które naprowadziło mnie na to, jak grać oraz czym powinna być gra na pianinie.

Całość wpisu - proszę kliknąć tutaj.

Nokturn Es-dur nr 2 Op. 9 - F. Chopin - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut

Oto nagranie prezentujące, jak nauczyć się grać na pianinie Nokturn Es-dur nr 2 Op. 9 Fryderyka Chopina. Jest to pierwsza z 3 stron tego utworu, poniżej też nuty z palcowaniem i numerami taktów - zapraszam serdecznie do nauki!

Nokturn Es-dur nr 2 Op. 9 - F. Chopin - nuty.

Zachęcam gorąco do wydrukowania nut, nawet jeśli nie znają Państwo jeszcze notacji muzycznej - w nutach podpisane jest palcowanie, jak też numery taktów.

W nagraniu przedstawiam 17 pierwszych taktów, czyli pierwszą z trzech stron Nokturnu. Życzę powodzenia w nauce tego pięknego utworu!

Walc a-moll - F. Chopin, z filmu "Pragnienie miłości" - jak zagrać na pianinie

Walc a-moll (B. 150) Fryderyka Chopina, wykonany również w filmie "Pragnienie miłości". Oto nagrania, jak zagrać ten utwór bez znajomości nut. Nuty wraz z palcowaniem dostępne są tutaj.

Walc a-moll - część 1 tutorialu (1-sza strona).

Walc a-moll - 2-ga część tutorialu.

Oto nuty do utworu Walc a-moll F. Chopina (B. 150) - proszę kliknąć tutaj.

Wyjaśnienie nazw nut: na ekranie widzą Państwo nazewnictwo angielskie, gdzie nuta w Polsce nazywana "H", określana jest jako "B". (W Polsce nutą "B" określa się czarny klawisz na lewo od nuty "H"). Polecam, by korzystali Państwo z polskich nazw, czyli białe klawisze to: C, D, E, F, G, A, H. Natomiast czarne klawisze to: Cis czyli Des, Dis czyli Es, Fis czyli Ges, Gis czyli As oraz His czyli B. Powodzenia!

Melodia z filmu "Ojciec Chrzestny" - tutorial na pianino, jak grać na pianinie bez znajomości nut

Melodia z filmu "Ojciec Chrzestny" - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut - łatwy tutorial na pianino wraz z nutami i dokładnym tłumaczeniem.

Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce.

Oto nuty do prezentowanego utworu The Godfather Love Theme - proszę kliknąć tutaj.

Melodia z filmu "Ojciec Chrzestny" - “The Godfather Love Theme” - kompozytor: Nino Rota, tutorial jak grać na pianinie bez znajomości nut, Synthesia:

"Mario, czy już wiesz" - jak grać na pianinie bez znajomości nut - łatwy tutorial i nuty

Piękny świąteczny utwór "Mario, czy już wiesz" - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut - łatwy tutorial.

Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce.

Nuty do tego utworu dostępne są tutaj: https://musescore.com/user/28322164/scores/13509589

"Mario, czy już wiesz" (Mary, did you know) - łatwy tutorial jak grać na pianinie bez znajomości nut, Synthesia:

"Last Christmas" - jak grać na pianinie bez znajomości nut - łatwy tutorial i nuty

Świąteczny utwór "Last Christmas" (George Michael / zespół Wham!) - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut - łatwy tutorial.

Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce.

Nuty do tego utworu dostępne są tutaj: https://www.sheetmusicdirect.com/se/ID_No/1434660/Product.aspx

Nuty są udostępniane przez serwis zewnętrzny, by uwzględniać prawa autorskie, stąd ta niedogodność i opłata. Jednak jest możliwość, by korzystając z pierwszego próbnego miesiąca gratis, pobrać nuty za darmo. Należy na górze strony: https://www.sheetmusicdirect.com/se/ID_No/1434660/Product.aspx wybrać opcję "Start Your Free Month" - czyli "rozpocznij okres próbny", co oznacza, że przez 1 miesiąc ma się darmowy dostęp do serwisu. Trzeba jedynie podać adres email. Drugie rozwiązanie - proszę napisać do mnie maila na adres ze strony: https://www.elpiano.pl/contact

"Last Christmas" - łatwy tutorial jak grać na pianinie bez znajomości nut, Synthesia:

"Kolęda dla nieobecnych" Z. Preisner - jak grać na pianinie - łatwy tutorial i nuty

Piękny utwór "Kolęda dla nieobecnych" - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut - tutorial oraz nuty z podpisanymi akordami dla lewej ręki.

Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce. Nuty dostępne są tutaj.

"Kolęda dla nieobecnych" - Zbigniew Preisner - tutorial jak grać na pianinie bez znajomości nut, Synthesia:

Kolęda "Nie było miejsca dla Ciebie" - jak grać na pianinie - łatwy tutorial i nuty

Piękna kolęda "Nie było miejsca dla Ciebie" - jak zagrać na pianinie bez znajomości nut - tutorial oraz nuty. Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce. Nuty dostępne są tutaj.

Kolęda “Nie było miejsca dla Ciebie" - tutorial jak grać na pianinie bez znajomości nut, Synthesia:

Jak uczyć się grać na pianinie - nauka nut

Wielu klientów pyta, jak rozpocząć naukę gry na pianinie, czyli:

  • jak nauczyć się czytać nuty

  • jakie podręczniki / materiały polecam do nauki

  • jak ćwiczyć gamy i pasaże

  • jak połączyć obydwie ręce

Poniżej odpowiedzi - zapraszam. :)

Zachęcam też do zapoznania się z nagraniem o nauce nut:

Czyli jak zacząć naukę nut?  

1. Alfabet

Pierwsza sztuczka to korzystanie z alfabetu. Nuty idą tak jak w alfabecie, choć zaczynając od C, czyli: C, D, E, F, G.. AHa … Wykrzyknienie AHa to jakby przypomnienie (i nuty A i H), po którym następuje powrót do C. W ten sposób bardzo łatwo zapamiętać kolejność nut. Następnie można odliczać, która nuta jest obok, na sąsiedniej linii w pięciolinii lub między liniami. Nie ma powodu, aby siedzieć godzinami i uczyć się każdej nuty na pamięć.

2. Zapamiętanie na początek 2 nut

Wskazówka druga to zapamiętać na początek dwie nuty. Nie warto starać się od razu zapamiętać każdej nuty na pięciolinii, przed rozpoczęciem pierwszego w życiu utworu. Polecam zapamiętanie dwóch nut, a położenie kolejnych nut można jakby odliczać względem tych, które już znamy. Ja polecam zapamiętanie nuty C i G, bo są bardzo często używane w początkowych utworach, a równocześnie są w sporej odległości od siebie, odległości kwinty, więc łatwiej będzie odliczać kolejne nuty potrzebne do zagrania pierwszych nieskomplikowanych utworów.

3. Gra

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to by po prostu zacząć grać. Nie warto siedzieć i myśleć o tym, która nuta jest na której linii. Lepiej wziąć nuty prostych utworów i zachować się tak jak przy nauce języka. Gdy uczymy się języka, wówczas warto wziąć prostą książkę w tym języku i zacząć czytać. Gdy dane słówko powtórzy się 10 razy to wtedy wiemy, że to jest naprawdę ważne słowo i warto się go nauczyć. Tak samo jest z nutami - jeśli dana nuta pojawia się po raz drugi, trzeci w kilku pierwszych taktach, to zrozumiemy, że ta nuta to jest D a ta, to jest F i bez dużego wysiłku zapamiętamy je.

Oto schemat nut na pięciolinii oraz na klawiaturze:

klawiatura_i_nuty.jpg

Nuty na klawiaturze. Źródło:: https://pianino.xmc.pl

Jakie nuty i materiały wybrać do nauki gry na pianinie:

Umiejętność lokalizacji nut na pięciolinii oraz na klawiaturze to etap początkowy. Kolejnym celem jest to, by czytać nuty coraz bardziej biegle, czyli coraz szybciej, z coraz krótszym czasem zastanowienia się przed każdą nutą. Taką biegłość nabywa się przez cierpliwe ćwiczenie, przez wiele lat. :) Jakie nuty wybrać do nauki?

Na pierwsze tygodnie i miesiące nauki gry polecam bardzo podstawowe zbiory nut, np.:

  • “Łatwe piosenki na fortepian” w opracowaniu M. Biskupskiej i D. Bruce

  • “Krasnoludki grają na fortepianie” Marii Grzebalskiej, wydane przez PWM

Oczywiście mogą to być inne zbiory nut o podobnym poziomie trudności.

W kolejnych miesiącach i latach zazwyczaj (standardowo, np. w szkołach muzycznych) pracuje się równocześnie nad kilkoma utworami - trzema lub czterema w tym samym czasie. Powinny to być utwory różnego rodzaju, czyli:

  • etiuda

  • utwór J. S. Bacha: preludium lub inwencja, ewentualnie inne utwory barokowe

  • sonatina (łatwiejsza) lub sonata (trudniejsza)

  • utwór dowolny

Poniżej sugerowane zbiory nut do ćwiczenia w pierwszych miesiącach i latach nauki:

Etiudy:

  • "Etiudy na fortepian" - PWM, pod redakcją: W. Sawicka, G. Stempniowa, tom 2 lub 3

  • "Małe etiudy dla początkujących" - H. Gnesina

  • "Etiudy dla dzieci na fortepian" - PWM, pod redakcją: S. Raube, tom 2

 Utwory J. S. Bacha lub inne kompozycje barokowe:

  • "Dawne tańce i melodie" - PWM, redakcja:  J. Hoffman, A. Rieger, tom 1 lub 2

  • "Łatwe utwory na fortepian" - J. S. Bach, PWM, red. Drzewiecki, Ekier, Hoffman, Rieger

  • "Małe preludia" - J. S. Bach, PWM

  • "Inwencje dwugłosowe" - J. S. Bach, PWM

 Sonatiny / Sonaty:

  • "Wybrane sonatiny na fortepian" - PWM, redakcja: J. Hoffman, A. Rieger, tom 1

  • "Sonatiny dla dzieci na fortepian" - PWM, redakcja S. Raube, tom 1

  • "Łatwe sonatiny na fortepian" - redakcja: M. Niemira, tom 1

  • Haydn, Mozart - Utwory Mistrzów dla młodzieży na fortepian (oryginał: "Meister für die Jugend - Berühmte Stücke für Klavier")

Utwory dowolne:

  • "W Krainie Melodii" - zbiór łatwych utworów na fortepian (dowolny tom)

  • "Przeboje Mistrzów" - Wydawnictwo Muzyczne Korn (dowolny tom)

  • "Wielkie przeboje mistrzów" - Wydawnictwo Marcus

Jak Państwo zauważyli, większość zbiorów nut, które polecam są wydane przez PWM, czyli Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to ważne z uwagi na staranne i dobre opracowanie nut (czyli dobre sugestie palców i dynamiki). Polecam więc właśnie to wydawnictwo.

Tutoriale wraz z nutami do wielu znanych utworów muzyki klasycznej przedstawiłam na blogu Elpiano - proszę kliknąć tutaj.

Jak ćwiczyć gamy i pasaże:

Gamy i pasaże to podstawa, dzięki której pianista może ćwiczyć zarówno pracę palców i technikę gry, jak też panowanie nad dźwiękiem.

Gamy to dźwięki w danej tonacji grane kolejnymi palcami, mogą być grane przez jedną, dwie lub cztery oktawy. Pasaże z kolei to bardziej oddalone od siebie dźwięki, oczywiście też w odpowiedniej tonacji, grane odpowiednimi palcami. Do ćwiczeń gam i pasaży polecam zbiór “Gamy i pasaże na fortepian cz. 1” pod red. Zbigniewa Drzewieckiego, Jana Ekiera, Jana Hoffmana, Adama Riegera.

Ćwiczenie gam i pasaży, pozornie nieciekawe, umożliwia prawdziwą pracę nad dźwiękiem. Jest to ćwiczenie, gdy nie trzeba myśleć, które dźwięki zagrać, całość uwagi może być skupiona na tym, w jaki sposób dźwięk jest wydobywany. Czyli jest to taki etap, kiedy pracuje się nad brzmieniem, a nie znajomością nut. Oczywiście równocześnie ćwiczona jest też technika gry. Jednak najważniejsze jest to, że grając gamy i pasaże, można skupić się na wielu elementach:

  • czy ręka jest dobrze oparta (czy nie jest spięta)

  • czy grający ma kontrolę nad dynamiką, czyli czy umie zagrać całość bardzo cicho albo bardzo głośno, utrzymać jednakowe natężenie głośności, gdzie żaden dźwięk gamy czy pasażu nie wyskakuje pod względem dynamicznym

  • czy całość jest grana równo pod względem tempa (warto ćwiczyć w różnym tempie, ale równo)

  • czy grający umie wydobyć dokładnie taki dźwięk, jaki chce uzyskać (np. łagodny, ostry, akcentowany, itd.)

Warto każde dłuższe ćwiczenie rozpoczynać od zagrania gam i pasaży. Jak ćwiczyć gamy i pasaże?

  • zazwyczaj przez pewien okres (1 - 2 miesięcy) gra się jedną “parę”, czyli gamę i pasaże w tonacji dur oraz gamę i pasaże w tonacji moll, gdzie tonacja jest o tej samej ilości krzyżyków / bemoli. W zbiorze “Gamy i pasaże na fortepian” przedstawione są kolejne tonacje, co na pewno będzie pomocne w ćwiczeniu. Np. tonacja C-dur oraz a-moll nie mają żadnego znaku przy kluczu, można więc od nich rozpocząć ćwiczenie. Czyli na początku nauki warto przez kilka tygodni ćwiczyć gamy i pasaże w tonacji C-dur oraz a-moll. W kolejnych tygodniach / miesiącach można zmienić tonację np. na G-dur i e-moll, czyli gamy i pasaże z jednym krzyżykiem (nutą Fis). Po około 2 miesiącach zmieniamy tonację gam i pasaży, zwiększając ilość znaków przykluczowych

  • w pierwszych tygodniach i miesiącach proponuję ćwiczyć każdą ręką osobno, zarówno gamy jak i pasaże w obrębie 1 oktawy

  • w kolejnych miesiącach i latach ćwiczenie gam i pasaży będzie trudniejsze - stopniowo warto przejść z ćwiczeń w 1 oktawie do gry przez dwie oktawy, a następnie jeszcze przez 4 oktawy (po kilku miesiącach proponuję grać już razem, obydwoma rękoma)

  • dodatkowo po 2 -3 latach warto dodać ćwiczenie gam i pasaży granych rozbieżnie

Jak połączyć ręce podczas gry na pianinie?

Dużym wyzwaniem jest etap połączenia obydwu rąk. Nie ma na to prostej recepty. Jeden ze sposobów to ćwiczenie osobno prawej i lewej ręki, oraz późniejsze ich połączenie w dużo wolniejszym tempie. Czyli warto wyćwiczyć każdą rękę osobno na 100%, tak, by móc grać jej partię bez patrzenia na klawiaturę. Dopiero wtedy zacząć grać razem, w bardzo wolnym tempie.

Drugim sposobem jest ćwiczenie gry od razu obydwoma rękoma, jednak wówczas warto zacząć od bardzo prostych utworów, gdzie jednak ręka (zazwyczaj prawa) prowadzi melodię, a lewa ręka pojawia się rzadziej, w formie pojedynczych dźwięków.

Połączenie rąk, gdzie każda ręka ma nuty zapisane dodatkowo w innym kluczu, jest naprawdę dużym wysiłkiem. Warto więc traktować to jako doskonałe ćwiczenie mózgu - i doceniać tę trudność, a nie jako przeszkodę, którą chcemy jak najszybciej pokonać. :)

Kiedy kupić pianino?

Często pojawia się pytanie, czy trzeba kupić pianino już w momencie, gdy zaczynamy pierwsze lekcje gry.

Jeżeli dziecko rozpoczyna naukę w szkole muzycznej lub jeśli dorosły podejmuje decyzję, że będzie intensywnie od razu ćwiczył - wówczas lepiej będzie kupić pianino w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia nauki gry. Jednak jeśli rozważamy pianino dla dziecka, które rozpoczyna naukę w formie lekcji indywidualnych, w spokojnym tempie, wówczas pewien okres bez instrumentu w domu ma pewne zalety: po pierwsze w takim przypadku dziecko ma kontakt z klawiaturą jedynie przy nauczycielu, czyli doskonale jest kontrolowana praca rąk - nie ma ryzyka, że dziecko ćwiczy złą techniką.

Drugą jest kwestia psychologiczna - czas oczekiwania na własny instrument pozwala dzieciom na większe docenienie pianina. Długo wyczekiwany instrument nie znudzi się po kilku dniach. :) Podobnie działa - co wiem już od klientów - opcja wynajmu z wykupieniem, czyli wynajem pianina, które można zatrzymać i wykupić, ale też oddać. Świadomość, że być może pianino jest tylko na jakiś czas, zachęca do skorzystania z niego.

Więcej o kolejnych etapach nauki gry na pianinie napisałam na blogu - zapraszam do przeczytania :)

Koncert fortepianowy nr 1 (e-moll) cz. II - Fryderyk Chopin - jak grać na pianinie, tutorial i nuty

I Koncert fortepianowy e-moll cz. II (Larghetto) Fryderyka Chopina - jak zagrać bez znajomości nut - tutorial oraz nuty.

Zapraszam do nauki gry - w nagraniu przedstawiam jak zagrać partię każdej ręki osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce. Nuty wraz z podpisanym palcowaniem, dynamiką, numerami taktów dostępne są tutaj.

Oto kilka wskazówek, które być może pomogą Państwu w nauce gry tego utworu:

  • W nagraniu przedstawiam łatwiejsze opracowanie tego utworu, polecam więc gorąco, by wydrukowali Państwo opracowanie nut dostępne tutaj. W tym opracowaniu podpisane są numery taktów, umieszczone też jest palcowanie, co ułatwia naukę.

  • Prawa ręka prowadzi piękną melodię, zachęcam więc, by w pierwszej kolejności nauczyli się Państwo prawej ręki, należy wysłyszeć melodię, zadbać o jej dynamikę, a dopiero potem powoli dodać partię lewej ręki.

  • Dopiero dodanie lewej ręki daje pełen obraz tego utworu - lewa ręka nie jest oczywistym akompaniamentem z prostą harmonią, tu każda nuta jest ważna i poruszająca, a każdy takt jest inny. Tym goręcej zachęcam Państwa do cierpliwej i uważnej nauki. :)

  • Poza standardowymi nutami, jest tu też sporo dodatkowych oznaczeń, m.in.:

    • mniejsza od standardowej nuty nutka przekreślona przed główną nutą to tzw. “Krótka przednutka”, co oznacza, że gra się ją jako bardzo krótką, odrobinę przed głównym dźwiękiem i bez akcentu. Czy docelową, główną nutą jest nuta właściwa, a przekreślona przednutka jest zagrana wcześniej

    • mniejsza nuta nieprzekreślona to tzw. długa przednutka, gra się ją jako krótką nutę, jednak w momencie, gdy powinna być zagrana nuta właściwa, czyli ta standardowa. Dodatkowo to właśnie ta przednutka jest zaakcentowana, a nie nuta główna.

    • arpeggio, czyli falka poprzedzająca akord, oznacza, że nuty nie są grane równocześnie jako akord, tylko po kolei, od najniższego dźwięku. Pierwszą z nut, czyli tę najniższą, gra się w momencie, w którym powinien być zagrany akord. Pozostałe nuty grane są kolejno dość szybko jedna po drugiej, choć im tempo zależy od charakteru utworu.

    Życzę Państwu wspaniałej nauki!

Melodia "Sto lat" - jak zagrać na pianinie - łatwy tutorial i nuty

Melodia "Sto lat" - tutorial na pianino dla początkujących, łatwe opracowanie wraz z nutami i aplikacją Synthesia.

Nuty do “Sto lat” - proszę kliknąć tutaj.

Udanej nauki! :)

Melodia "Happy birthday" - jak zagrać na pianinie - łatwy tutorial i nuty

Melodia "Happy birthday" - tutorial na pianino dla początkujących, łatwe opracowanie wraz z nutami i aplikacją Synthesia.

Nuty do “Happy birthday” - proszę kliknąć tutaj.

Podczas nagrania nauczę też Państwa 2 nut: C i F - zapraszam do nauki!

Muzyka z filmu "Sukcesja" - tutorial i nuty na pianino

Muzyka z filmu "Sukcesja" / "Succession Main Title" - kompozytor: Nicholas Britell, łatwy tutorial i nuty na pianino - jak zagrać bez znajomości nut.

Zapraszam do nauki gry tego pięknego utworu - w nagraniu przedstawiam jak zagrać każdą ręką osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce:

Lacrimosa z Requiem - W. A. Mozart - jak grać na pianinie, tutorial i nuty

Lacrimosa z Requiem - W. A. Mozart - jak grać na pianinie, tutorial i nuty

Lacrimosa utwór trudny i piękny. Wspaniały do nauki przed Wielkanocą - by zwolnić, zadumać się, przeżyć smutek i radość. Jest to też utwór wymagający - każdy takt jest inny.

Ale załączam też nuty, z podpisaniem palcowania, z podkreśleniem dynamiki. Z tą pomocą na pewno uda się osobom chętnym zagrać ten utwór :)

Można go grać bardzo powoli, dać sobie czas, wsłuchać się w każdą nutę. Życzę wspaniałej nauki!

Lacrimosa z Requiem - W. A. Mozart - jak grać na pianinie - tutorial:

"Mariage d'amour" - P. de Senneville - jak grać na pianinie, tutorial, Synthesia i nuty

Mariage d'Amour - tutorial jak zagrać na pianinie bez znajomości nut. Poniżej jest też link do nut tej wersji “Mariage d’Amour”. Kompozytor: Paul de Senneville. Utwór znany jest też pod błędną nazwą jako "Walc wiosenny" - "Spring Waltz", a jako kompozytor nieprawidłowo jest podawany F. Chopin.

“Mariage d’Amour” - “Walc wiosenny” - tutorial i nuty, proszę kliknąć tutaj.

Tanie pianina cyfrowe - czy warto kupić?

Obecne miesiące są dla wielu Polaków trudne pod względem finansowym. Analizy ekonomiczne pokazują, że początek roku 2023 to czas, gdy większość Polaków stara się oszczędzić na wszystkim, wybiera produkty, które są po prostu najtańsze. Jak przy ograniczonym budżecie wybrać pianino? Czy warto jest kupić naprawdę tanie pianino cyfrowe?

Tanie pianino cyfrowe - czym różni się od tych droższych? Zapraszam do przeczytania - proszę kliknąć tutaj.

"Ale jazz!" - Sanah - jak zagrać na pianinie, tutorial

"Ale jazz!"- utwór Sanah - jak grać na pianinie, łatwy tutorial. W nagraniu przedstawiam jak zagrać każdą ręką osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce. Nauka możliwa też bez znajomości nut, ale załączam też nuty poniżej.

Świeć gwiazdeczko, świeć - kolęda - łatwy tutorial i nuty na pianino.

“Świeć gwiazdeczko, świeć” - łatwy tutorial na pianino, jak zagrać na pianinie bez znajomości nut.

"Świeć gwiazdeczko, świeć" to kolęda z XVIII w. rozpowszechniona przez zespół "Arka Noego". Zapraszam do nauki gry tego pięknego utworu - w nagraniu przedstawiam jak zagrać każdą ręką osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce. Nuty (dokładnie ta sama aranżacja, którą przedstawiam w nagraniu), dostępne są poniżej w linku.

“Świeć gwiazdeczko, świeć” - łatwy tutorial na pianino - zapraszam do nauki: