Wystarczą 3-4 miesiące, aby dopracować utwór do perfekcji. Więcej w filmie...
Ile czasu poświęcać na naukę gry na pianinie?
Ile czasu warto zaplanować sobie na ćwiczenia, jeśli rozpoczynamy naukę gry na pianinie?
Wiedza teoretyczna przy interpretacji utworów
Film wyjaśnia, na ile ważna jest wiedza teoretyczna przy interpretacji wykonywanych utworów.
Akompaniament i wybór rytmów
Wiele utworów można grać z wykorzystaniem akompaniamentu i rytmów. Czym są te opcje w pianinach?
Styl utworu
Styl utworu to część interpretacji, która związana jest z epoką lub kompozytorem. Film wyjaśnia, w jaki sposób pomoże to w lepszej grze na pianinie.
Tempo
Jeżeli mamy dobrą technikę, jeżeli dobrze znamy nuty, dynamikę i artykulację, wówczas tempo powinno być pod kontrolą.
Dynamika i artykulacja
Film wyjaśnia pojęcie dynamiki podczas gry na pianinie (wykonanie forte lub piano) oraz pojęcie artykulacji (wykonanie legato i staccato).
Konkurs Chopinowski - jak słuchać?
Tak dużo mówi się o Konkursie Chopinowskim, tak dużo jest wokół tego wydarzenia reklamy, uwagi mu poświęconej. Jednak po tym, jak miałam możliwość na żywo przysłuchiwać się wykonawcom Konkursu, mogę powiedzieć, że każda złotówka i każda minuta poświęcona na ten konkurs, są tego warte.
W czwartek, 7 października, udało mi się uczestniczyć w przedpołudniowych przesłuchaniach I etapu. Pierwsze wrażenie to ciekawość - kilka rzędów dalej zasiada jury, a w nim Martha Argerich, Piotr Paleczny, Kevin Kenner i wielu, wielu innych najlepszych światowych pianistów. Pierwszym wykonawcą w tym dniu jest Polak, Marek Bracha. Słucha się bardzo przyjemnie. Następnie Austriak, Ingolf Wunder, potem Włoch - Giuseppe Greco... Słuchamy etiud, ballad, nokturnów Chopina. W przerwach dzielę się wrażeniami z koleżanką, artystą - muzykiem i muzykologiem. Koleżanka stale mówi, że to nie to, że nie grają odpowiednim dźwiękiem, że nie ma on pełni - nie brzmi dobrze. Mnie się podoba, jedynie wyłapuję inne drobne uchybienia. A co do dźwięku - mówię, że to prawdopodobnie taka akustyka sali, że przez mikrofony raczej pełniejszego dźwięku nie usłyszymy. Trochę nie dowierzam mojej Koleżance, że to, co słyszymy, to jeszcze "nie to".
Jako ostatni przed przerwą zaczyna swój występ Lukas Geniusas, reprezentujący Litwę / Rosję. Koleżanka po kilku pierwszych nutach mówi z zachwytem, że to jest to. Słuchamy. Już nie komentujemy, że dynamika czy tempo trochę nieodpowiednie, tak jak w przypadku poprzednich wykonawców. Przy wykonaniu Geniusas'a po prostu słuchamy pełnego, pięknego dźwięku. To ten sam fortepian, co przy poprzednich wykonawcach, a jednak jak inaczej "gra". Przy piano doskonale słychać każdą nutę, przy forte, nawet fortissimo, zdaje się, że fortepian może zabrzmieć jeszcze dużo głośniej, choć i tak wykonywane forte brzmi donośnie. Wspaniałe było odkrycie, że tak doskonałe wykonanie jest możliwe. Że konkurs nie będzie polegał na wskazaniu tego, kto zagrał najprzyjemniej i z interpretacją, która przypadnie do gustu jury, tylko na tym, że można wybrać wykonawcę grającego pięknie. Po trzech pierwszych usłyszanych wykonaniach na tym samym koncertowym Steinway'u byłam pewna, że instrument ten już tak brzmi i lepiej się nie da. Geniusas pokazał, że doskonałe wykonanie jest możliwe.
Konkurs daje niezwykłą możliwość porównania wykonawców. To trochę tak jak targi muzyczne pozwalają porównać instrumenty. Tutaj jest ta sama publiczność, ten sam fortepian - choć wykonawcy mogą wybrać jeden z trzech, to najczęściej wybierają Steinway'a. To, jak utwór zabrzmi, zależy tylko od pianisty.
Słuchanie Konkursu Chopinowskiego to duże wyzwanie - wymaga czasu i skupienia. Powtarzające się utwory mogą powodować znużenie. Jak słuchać? Po pierwsze, jeśli tylko można - na żywo. Słuchanie w przewie zajęć domowych nie powoli na usłyszenie różnic wykonawczych. Wybranie się na koncert wymaga czasu i wysiłku, jednak warto słuchać i porównywać, ponieważ tylko dzięki odniesieniu do innych wykonań można rozpoznać to doskonałe. A takie moim zdaniem, było wykonanie Lukasa Geniusas'a. Bardzo się cieszę, że usłyszę go w 2-gim etapie Konkursu, mam nadzieję, że również w finale.
Prawidłowa praca rąk podczas gry na pianinie
W filmie zwracam uwagę na kluczowe znaczenie techniki gry na pianinie.
Targi muzyczne w Krakowie
Kilka miesięcy temu na blogu o Targach muzycznych opisałam Targi we Frankfurcie. Polecałam targi muzyczne jako doskonałą okazję do uzyskania dużej wiedzy o instrumentach oraz dokonania rzetelnego porównania pianin cyfrowych. Ponieważ targi we Frankfurcie odbywają się tylko raz do roku (w marcu), stąd przedstawiłam wcześniejsze i bliższe nam wydarzenia muzyczne - Międzynarodowe Targi Muzyki, Tańca i Rozrywki SHOWEXPO w Kielcach oraz Targi w Krakowie, pod pełną nazwą: "MUSIC MEDIA w Krakowie, czyli 6.Targi Instrumentów, Sprzętu Muzycznego, Scenicznego i Oświetleniowego", określane przez organizatorów jako "wyjątkowe spotkanie branży muzycznej w Polsce".
We wrześniu 2010 roku uczestniczyłam w Targach Muzycznych w Krakowie. Niestety wystawców było bardzo mało - trzy niewielkie sale. Na osoby, które przyjechały z uwagi na wystawców pianin cyfrowych, czekało tylko jedno stoisko - dystrybutora instrumentów marki Korg. Trzy dostępne pianina wypróbowałam w niecałą godzinę. Na targach było też kilka, może około pięciu, stoisk z innymi instrumentami, trochę więcej ze sprzętem oświetleniowym oraz kilka punktów związanych z działalnością promocyjną w branży muzycznej.
Niewiele mogę napisać poza tym, że wielkość targów naprawdę mnie rozczarowała. Trudno pouczać mi innych dystrybutorów i inne marki, ponieważ Elpiano również nie było wśród wystawców. Mam nadzieję, że za rok Elpiano będzie już pośród wystawców, ponieważ targi muzyczne to wspaniałe wydarzenie - i nie myślę tu o promocji dla marki czy o pozyskaniu nowych klientów. Piszę to z punktu widzenia klientów, którzy uczestnicząc w targach mogą zyskać bardzo dużo wiedzy i następnie dokonać świadomego zakupu. Obecnie po tę wiedzę trzeba wybrać się na targi zagraniczne, mam nadzieję, że niebawem ulegnie to zmianie i największe marki obecne w Polsce zaprezentują swoje produkty na targach krajowych.
Jeżeli ktoś z czytających uczestniczył na Międzynarodowych Targach Muzyki, Tańca i Rozrywki SHOWEXPO w Kielcach, zapraszam do podzielenia się w komentarzu swoimi wrażeniami.
Co oznaczają znaki na pięciolinii?
B-moll, krzyżyk, pauza, kasownik - przy wykonywaniu utworu ważne jest, aby rozumieć każdy z tych znaków :)
Więcej o nauce nut w wideo pod tytułem "4 Sposoby na łatwiejszą naukę nut".
Jak interpretować utwory?
Trzeci film poświęcony interpretacji utworów na pianinie. Po wyjaśnieniu czym jest interpretacja oraz gdzie leżą jej ograniczenia, powiemy o tym, jak należy robić to prawidłowo.
Ograniczenia w interpretacji utworów
Na ile ważna jest swoboda w interpretacji utworu na pianinie, a na ile należy trzymać się wyznaczonych standardów? Na to pytanie odpowiada film.
Osoby, które po raz pierwszy spotykają się z terminem interpretacji utworów, zapraszam do nagrania "Czym jest interpretacja utworów?".
Czym jest interpretacja utworów?
Interpretacja utworów to aspekt, który wyróżnia dobrego wykonawcę.
Wyniki konkursu Elpiano
Mam przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najpiękniejsze wykonanie podczas koncertu Elpiano, który odbył się 4 września 2010r. W konkursie wzięło udział 5 wykonawców, nagrania z koncertu dostępne są na blogu Elpiano.
Najwięcej głosów w głosowaniu internetowym zdobyła Emilka Pietrzak, która przepięknie wykonała Taniec cyganski Feliksa Rybickiego oraz Etiudę C-dur C. Gurlitt'a. Serdecznie gratuluję!
Wszyscy uczestnicy konkursu mogą czuć się zwycięzcami, ponieważ każdy z występujących zdobył co najmniej kilkadziesiąt głosów. Oznacza to, że każdy ma już dużą grupę oddanych słuchaczy i talent, którzy inni doceniają: Ania Wyszyńska, choć gra dopiero 3 miesiące, zagrała bardzo poprawnie, prezentując doskonałą kontrolę nad utworami i pewność wykonawczą. Kasia Witkowska zaprezentowała dużą wrażliwość , a dodatkowo duże brawa należą się za wykonanie własnej, bardzo melodyjnej kompozycji. Emilka Pietrzak, zwyciężczyni konkursu, zagrała spokojnie i bardzo poprawnie utwory, które przygotowała zupełnie sama. Agnieszka Janiszewska, choć uczy się gry dopiero kilka miesięcy, wspaniale poradziła sobie z zaawansowanym utworem, w którym przedstawiła nie tylko bardzo dobrą technikę gry, ale też wiele emocji. Sławomir Urban wykonał ambitne utwory o zróżnicowanym charakterze - pierwszy z nich pozwolił na zasłuchanie się - tak piękne było wykonanie ze zmienną dynamiką i nastrojem, a drugi utwór dowiódł niezwykłej sprawności technicznej.
Główną nagrodą w konkursie są bilety do filharmonii, które otrzymuje Emilka Pietrzak. Z uwagi na tak wspaniałe wyniki wszystkich wykonawców, każdy z występujących otrzyma dodatkową nagrodę - zestaw nut.
Serdecznie dziękuję za piękną grę i gratuluję!
Druga część koncertu Elpiano - recital Katarzyny Łabuś
W drugiej części koncertu Elpiano w dn. 4 września 2010r. wystąpiła Katarzyna Łabuś. Usłyszeliśmy przepiękne wykonanie mazurków, etiud oraz nokturnu Chopina, jak również "Ogrody w deszczu" C. Debussy'ego. Zapraszam do wysłuchania:
Etiuda c-moll op. 10 (tzw Etiuda Rewolucyjna) - F. Chopin
„Ogrody w deszczu" - C. Debussy
Nokturn f-moll - F. Chopin
Etiuda c-moll op. 25 – F. Chopin
Mazurki: D-dur, g-moll, a-moll – F. Chopin
O Katarzynie Łabuś:
Absolwentka Akademii muzycznej w Warszawie w zakresie fortepianu (klasa prof. Kazimierz Gierżoda), teorii muzyki i dyrygentury chóralnej (dyplom z wyróżnieniem). Pianistka obecnie jest stażystką na macierzystej uczelni w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Uczestniczyła wielokrotnie w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych specjalistów w zakresie pianistyki: w Dusznikach Zdroju w klasie Philippe’a Giusiano, we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Aleksieja Orłowieckiego.
W ramach warsztatów pracowała pod kierunkiem Diny Joffe, Eugene Indjic’a, Janusza Olejniczaka, Zbigniewa Raubo, Johna O’Conora. Obecnie współpracuje z warszawską operą kameralną w charakterze akompaniatora-korepetytora. udziela się również na estradach w ramach roku chopinowskiego (Maraton Chopinowski, koncert Roztańczony Chopin czy ostatnio Majówka z Chopinem).
Związana jest czynnie z warszawskim środowiskiem muzycznym.
Konkurs
Kasia Witkowska
Agnieszka Janiszewska
Sławomir Urban
Emilka Pietrzak
Pianino cyfrowe, akustyczne, keyboard – jakie są różnice?
Każdy z instrumentów - pianino cyfrowe, akustyczne i keyboard- ma swoje wady i zalety. Zapraszam do obejrzenia filmu wyjaśniającego różnice między tymi instrumentami.
Jak wybrać najlepsze pianino cyfrowe?
Wybór pianina może być sporym wyzwaniem. Dlatego w poniższym wpisie w skrócie odpowiem na pytanie jak kupować pianino, tak aby wybrać to najbardziej nam odpowiadające.
Najważniejszymi parametrami w pianinie cyfrowym jest:
- brzmienie
- praca klawiatury
Nagranie o tym, jak wybrać pianino cyfrowe można obejrzeć poniżej:
Brzmienie
Na dobre brzmienie największy wpływ mają: silnik brzmieniowy, próbki brzmieniowe oraz głośniki. Ponieważ kwestia brzmienia jest bardzo subiektywna, najlepszą metodą na sprawdzenie brzmienia jest samodzielne przetestowanie pianina cyfrowego, które mamy zamiar zakupić.
Silnik brzmieniowy (generator dźwięku)
Silnik brzmieniowy jest "mini komputerem", które jest wbudowany do pianina cyfrowego. Bardziej dokładne odwzorowanie dźwięku pianina wymaga wyższej klasy silnika brzmieniowego. Takie subtelności dźwięku jak odwzorowanie rezonansów pomiędzy strunami pianina, brzmienie odskoku klawisza, wydobycie wielowarstwowego dźwięku są obecnie oferowane wyłącznie w wyższych modelach pianin cyfrowych.
Próbki brzmieniowe
Każde pianino cyfrowe ma wgrane próbki dźwiękowe brzmienia pianina akustycznego oraz innych instrumentów muzycznych. Na jakość brzmienia ma wpływ np. czy każdy klawisz jest oddzielnie nagrany w próbkach dźwiękowych czy np jest "syntetycznie modulowany" z jednej próbki brzmieniowej, jaka jest dokładność, głębia nagrania każdej próbki brzmieniowej.
Głośniki
Jakość wbudowanych głośników ma ogromny wpływ na jakość dźwięku wydobywanego przez pianino cyfrowe. Na jakość brzmienia ma wpływ moc głośników, klasa wbudowanych głośników.
Praca klawiatury
Moim zdaniem praca klawiatury powinna w maksymalnie zbliżonym stopniu odwzorowywać pracę klawiatury fortepianu akustycznego. Następujące cechy są moim zdaniem konieczne:
- klawiatura pełna
- klawiatura dynamiczna
- klawiatura młoteczkowa
Na co zwrócić szczególną uwagę w pracy klawiatury szczegółowo opisałam w poniższym wpisie na blogu.
Inne specyfikacje pianin cyfrowych
Jeden z kluczowych aspektów specyfikacji jest dostępność akompaniamentu w pianinie cyfrowym. Do gry klasycznej akompaniament nie jest konieczny. Więcej o specyfikacji pianin można dowiedzieć się z serii krótkich filmów wyjaśniających wszystkie najważniejsze parametry, oraz na poniższym wpisie na moim blogu.
Jak wybrać pianino cyfrowe dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole muzycznej opisałam również w poniższym wpisie na blogu.
Tutaj możesz zobaczyć porównanie wszystkich modeli Elpiano.
Jak ustawiać twardość klawiatury?
Tym razem krótko o tym, czy istnieje idealne ustawienie klawiatury.