Jak rozpocząć naukę gry na pianinie?
Pierwsze miesiące nauki gry na pianinie mogą wydawać się żmudne - w tym czasie ćwiczy się proste gamy oraz łatwe utwory, grane często jedną ręką.
Są różne podejścia do tego, jak rozpocząć naukę gry. Moim zdaniem, jeśli nauka gry ma być początkiem poważniejszej, kilkuletniej nauki, to należy ją zacząć właśnie od ćwiczenia gam i prostych wprawek.
Inne podejście to m.in. metoda Suzuki, gdzie nie ćwiczy się gam i prostych etiud, tylko intuicyjnie naśladuje się nauczyciela, szukając "własnej" techniki. Więcej o tej metodzie napisałam tutaj:
Jak w praktyce wyglądają pierwsze miesiące nauki gry na pianinie, zakładając "klasyczny" typ nauki:
Celem tego etapu jest upewnienie się, że ręka jest luźna podczas gry, a palce (i ciężar całej ręki) oparte na klawiaturze. W tym celu ćwiczy się najprostsze melodie, początkowo prawą i lewą ręką osobno, oraz gamy - na początku również oddzielnie.
Jakie utwory grać w pierwszych miesiącach nauki?
Program, czyli wybór utworów, jakich w danym momencie uczy się osoba rozpoczynająca naukę, zazwyczaj składa się z 2 - 3 utworów oraz z gamy (w kolejnych miesiącach mogą dojść też pasaże).
Utwory są różnego rodzaju, tak, by uczący się poznał różnorodne kwestie - zarówno techniczne jak i te dotyczące harmonii. Repertuar uczącego się powinien więc składać się przykładowo z następujących utworów:
etiuda (autorzy znanych etiud to m.in.: C. Gurlitt, H. Gnesina, często korzysta się z wyboru etiud "Etiudy dla dzieci na fortepian" pod red. S. Raube)
utwór J. S. Bach (w początkowym etapie będzie to zapewne z podręcznika "Łatwe utwory na fortepian")
utwór tzw. "dowolny", np. z nut "W krainie melodii"
Każde ćwiczenie rozpoczyna się od zagrania gamy. Pierwsze gamy są w tonacji C-dur / a-moll lub G-dur / e-moll, ponieważ są to tonacje najłatwiejsze. Przy poważnym podejściu do nauki warto kupić książkę "Gamy i pasaże", w której przedstawione są wszystkie gamy i pasaże wraz z palcowaniem.
Jak ćwiczyć grę na pianinie?
3 zbiory utworów przedstawione powyżej oraz książka "Gamy i pasaże" swobodnie wystarczą na pierwszy rok nauki. Można w tym czasie dobrze opanować po kilka utworów z każdego z tych zbiorów. Każdy z utworów najlepiej rozpocząć od nauki osobno prawą i lewą ręką, dopiero po kilku tygodniach warto próbować łączyć obydwie ręce. Ważne jest też, by ćwiczyć powoli. Dużo bardziej wartościowa jest powolna, ale pewna i prawidłowa gra, aniżeli utwór grany zbyt szybko, czy też bez prawidłowej techniki.
Więcej informacji o początkach nauki gry na pianinie zawarłam we wpisie o nauce gry dla początkujących - proszę kliknąć tutaj. Tematy, które omawiam w tym wpisie to:
Nauka nut
Koordynacja obydwu rąk
Praca nad utworem od strony muzycznej
Jak przygotować się do pierwszych lekcji
Różnice między lekcjami prywatnymi, szkołami muzycznymi, a nauką samodzielną czy z aplikacji muzycznych
Życzę Państwu wspaniałej nauki!