Porównanie modeli pianin cyfrowych Roland
Moja opinia o pianinach cyfrowych Roland - testy najnowszych modeli pianin cyfrowych Roland, zaprezentowanych na Targach Muzycznych Frankfurt 2016:
Znajdą tu Państwo:
specyfikacje poszczególnych modeli Roland
opinię o klawiaturach, opcjach dodatkowych i możliwościach pianin Roland
porady, które modele pianin Roland warto wybrać
Pianina cyfrowe Roland zaprezentowane w 2016 roku:
Pianina przenośne (portable pianos):
Roland FP-30:
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina FP-30 bez obudowy to około 2300zł.
Istotne cechy specyfikacji pianina Roland FP-30:
klawiatura typu: PHA-4 Standard z wymykiem oraz "Ivory Feel", czyli powierzchnia klawisza pokryta lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej
35 brzmień
wbudowana łączność bezprzewodowa Bluetooth
8 rytmów perkusyjnych (bez akompaniamentu w odpowiedniej tonacji)
głośniki o umiarkowanej mocy 2x11W
3 pedały (w poprzedniku F-20 był tylko 1 pedał)
Klawiatura i brzmienie FP-30 - moja opinia:
mechanika klawiatury - specyficzna dla Rolanda, czyli twarda (więcej o mechanice klawiatury znajdą Państwo na dole tego wpisu)
po naciśnięciu klawisza czuć pod palcami mocne drganie (nie jest to naturalne w pianinach akustycznych)
brzmienie fortepianu - oparte na module brzmieniowym SuperNATURAL. Jest to brzmienie typowe dla pianin Rolanda, które warto samodzielnie wypróbować (niektórzy bardzo je cenią, dla innych nie jest to brzmienie naturalne)
Plusem tego modelu jest atrakcyjna cena oraz liczne możliwości podłączenia z innymi urządzeniami.
Roland FP-80:
Model ten prezentowany był jeszcze w 2015 roku, jednak Roland przedstawił go również na targach 2016. Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina FP-80 bez obudowy to 6290zł.
Istotne cechy pianina Roland FP-80:
klawiatura typu: Ivory Feel-S Keyboard with Escapement (powierzchnia klawisza pokryta lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej)
specjalny system nagłośnienia - system 4 głośników: zastosowano nowatorskie rozwiązanie w lokalizacji głośników, które według producenta pozwala na jeszcze pełniejsze brzmienie basów
akompaniament z 90 rytmami
możliwość tworzenia i zapisywania własnych brzmień
wejście na mikrofon (Mic input)
3 pedały
Klawiatura i brzmienie FP-80 - moja opinia:
klawiatura twarda nawet jak na pianino Roland, przez co trudno jest zagrać dźwięki "legato", czyli łącznie (bez przerw między dźwiękami)
brzmienie standardowe Grand Piano jest z pogłosem, jakby w połączeniu z brzmieniem organów (jest jednak możliwość tworzenia własnego brzmienia)
Plusem tego modelu są liczne opcje, jak: rytmy, wejście na mikrofon, możliwość tworzenia własnych brzmień. Minusem jest twarda klawiatura, utrudniająca połączone zagranie dźwięków, tzw "legato".
Poniżej zdjęcia pianin Roland FP-80. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Pianina cyfrowe (nieprzenośne):
Roland HP504:
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina HP504 to 5750zł.
W pianinach serii HP (podobnie jak w serii DP90e/DP90Se) zastosowano 2 typy klawiatur: "Premium keyboard" oraz "Concert keyboard". Klawiatura typu "Concert keyboard" jest bardziej zaawansowana, jest ona w modelach HP506 oraz HP508. W modelu HP504 zastosowano klawiaturę "Premium keyboard".
Istotne cechy pianina Roland HP504:
klawiatura: PHA-4 Premium with Ivory Feel and escapement, czyli z imitacją odczucia kości słoniowej oraz z tzw. wymykiem
350 brzmień
pogłębiony zakres dynamiczny przy graniu bardzo głośno, czyli fortissimo. Jest to tzw. opcja "Overtone characteristic", inaczej określana jako "new Dynamic Harmonic feature", która pozwala na jeszcze głębsze i bogatsze brzmienie przy graniu bardzo głośno.
efekt 3D przy słuchaniu na słuchawkach
funkcja Individual Note Voicing, czyli możliwość zmiany głośności pojedynczych klawiszy (moim zdaniem trudno jest znaleźć zastosowanie dla takiej opcji w praktyce)
głośniki 2x12W
Klawiatura i brzmienie HP504 - moja opinia:
mechanizm klawiatury wydał mi się bardzo zbliżony do tego w znacznie droższych modelach (jak DP90Se czy LX-15e), choć w droższych modelach zastosowano mechanizm wymyku o innej konstrukcji (dwuczęściowy), który pozwala na większą stabilność klawisza
podobnie jak w wielu innych modelach Roland, uzyskanie mocnego brzmienia wymaga dużej pracy palców lub uderzenia staccato (wcześniejszego podniesienia ręki)
brzmienie pianina dużo zyskuje przy korzystaniu ze słuchawek, a to z uwagi na głośniki o niskiej mocy (2x12W). W tym przedziale cenowym pianina konkurencji zazwyczaj mają już min. 2x25W.
Poniżej zdjęcia pianin Roland HP504. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland DP90e oraz DP90Se:
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina DP90Se to 11500zł, dla modelu DP90e to 8500zł.
Pianina DP90e oraz DP90Se, to modele, które zastąpiły odpowiednio DP90 oraz DP90S. Są to modele o budowie typu "slim", czy też "cabinet style", czyli są to pianina w kształcie prostopadłościanu. Różnica w cenie między DP90e a DP90Se wynosi 3000zł, a różnice między samymi pianinami to przede wszystkim trochę inny mechanizm klawiatury, w droższym modelu DP90Se, określany jako "Concert keyboard", podczas, gdy klawiatura w DP90e to "Premium keyboard". Spotkałam się z określeniem, że w rzeczywistości jest to taka różnica jak między grą na fortepianie a grą na pianinie. Druga główna różnica to odmienne wykończenie: pianina DP90Se są w obudowie polerowanej (białej lub czarnej), natomiast w modelach DP90e nie ma takiej obudowy.
Istotne cechy pianina Roland DP90e / DP90Se:
klawiatura: PHA-4 Premium/Concert with Ivory Feel and escapement, czyli z imitacją odczucia kości słoniowej oraz z tzw. wymykiem (mechanizmem "let-off"). Czym jest ten mechanizm? Według opisu producenta: przy powolnym naciśnięciu klawisza fortepianu (nie pianina), można wyczuć lekkie zawahanie, mniej-więcej w połowie, kiedy porusza się mechanizm klawisza. Imitację tego właśnie odczucia, Roland określa jako "escapement", "let-off", tłumaczone jako "wymyk klawisza" lub "wychwyt klawisza".
efekt 3D przy słuchaniu na słuchawkach
aplikacja Air Performer daje możliwość połączenia pianina z iPodem, iPadem, iPhonem (można np odtwarzać utwór z tych urządzeń przez głośniki pianina)
funkcja Individual Note Voicing, czyli możliwość zmiany głośności pojedynczych klawiszy (moim zdaniem trudno jest znaleźć zastosowanie dla takiej opcji w praktyce)
Klawiatura i brzmienie DP90Se - moja opinia:
wrażenia z gry bardzo pozytywne: klawiatura zauważalnie ważona, przy delikatnej grze czuć mechanizm "let off, świetnie wychodzą tryle
brzmienie - typowe dla Rolanda, wg mnie brak tu jest ciepłego brzmienia, które słychać dobrze np. w wyższych modelach Kawai. W Rolandzie DP90Se brzmienie wciąz pozostaje ostre. Ciekawostką tak dobrego i drogiego modelu są głośniki o mocy zaledwie 2x12W.
Poniżej zdjęcia pianin Roland DP90Se. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland LX-15e:
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina LX-15e to 19000 zł.
Istotne cechy pianina Roland LX-15e:
Większość cech pianina LX-15e jest taka sama jak w modelu DP90Se, czyli:
klawiatura: PHA-4 Premium/Concert with Ivory Feel and escapement, czyli z imitacją odczucia kości słoniowej oraz z tzw. wymykiem (mechanizmem "let-off")
około 350 brzmień
efekt 3D przy słuchaniu na słuchawkach
aplikacja Air Performer daje możliwość połączenia pianina z iPodem, iPadem, iPhonem (można np odtwarzać utwór z tych urządzeń przez głośniki pianina)
funkcja Individual Note Voicing, czyli możliwość zmiany głośności pojedynczych klawiszy (moim zdaniem trudno jest znaleźć zastosowanie dla takiej opcji w praktyce)
Specyfikacje wyróżniające model LX-15e od znacznie tańszego modelu DP90Se:
inna budowa zewnętrzna (model DP90Se jest typu "kompaktowego", podczas gdy LX-15e ma budowę klasyczną
aż 100 poziomów regulacji twardości (dynamiki) klawiatury w LX-15e
efekty dodatkowe, np: opcja "Piano Designer", która pozwala wyregulować opcje rezonansu, odgłos młoteczka, płytki brzmieniowej, a nawet głośność poszczególnego klawisza
wyświetlacz graficzny LCD
zupełnie inna moc głośników - w modelu LX-15e jest to 2x60W plus 2x20W, podczas gdy w DP90Se jest to tylko 2x12W
Poniżej zdjęcia pianin Roland LX-15e. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Pianina cyfrowe Roland, wprowadzone na rynek w roku 2015 lub wcześniej:
Roland F20 (portable piano, czyli pianino przenośne):
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina F20 bez obudowy to 2490zł, z obudową: 3080zł.
Istotne cechy specyfikacji pianina Roland F-20:
klawiatura typu: Ivory Feel-G keyboard, czyli powierzchnia klawisza pokryta lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej
aplikacja umożliwia podłączenie z iPhonem, iPad'em i iPod touch
akompaniament (rzadko dostępny w pianinach w tej cenie)
wyjścia jack dają możliwość podłączenia pianina do zewnętrznego systemu nagłośnieniowego, co jest ważne, bo wbudowane głośniki są o słabej mocy (2x6W)
dostępny tylko 1 pedał (niewbudowany w pianino)
Klawiatura i brzmienie F20 - moja opinia:
mechanika klawiatury - specyficzna dla Rolanda, czyli twarda, zmuszająca do intensywnej pracy palców (więcej o mechanice klawiatury znajdą Państwo na dole tego wpisu)
mocne, ładne brzmienie basów, brzmienie pozostałych oktaw za ostre, przypominające połączenie pianina z klawesynem
przy grze łagodnej, brzmienie jest nieintensywne, by uzyskać pełny dźwięk, należy mocno pracować palcami
przejście do środkowych oktaw skokowe, środkowe oktawy nieproporcjonalnie bardziej stłumione
Plusem tego modelu jest atrakcyjna cena oraz dostępność rytmów, minusem - praca klawiatury, pojedynczy pedał, słabe głośniki.
Poniżej zdjęcia pianin Roland F20. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland F-130R oraz F-140R:
Cena minimalna (dane z ceneo.pl) dla pianina F-130R to 4099zł, dla F-140R to 3840zł. Wbrew symbolom, model F-140R nie jest bardziej zaawansowany od F-130R. Modele te są w zasadzie identyczne, z 1 kluczową różnicą: model F-130R ma opcję wifi, która umożliwia m.in. korzystanie z materiałów Piano Partner. W modelu F-140R opcję wifi zastąpiono opcją Bluetooth, która jednak nie pozwala na korzystanie z materiałów Piano Partner. Druga zmiana to położenie głośników, jednak nie ma to większego znaczenia przy wyborze między tymi dwoma modelami.
Istotne cechy pianina Roland F-130R i F-140R:
klawiatura typu: "PHA-4 Standard Keyboard", z wymykiem i powierzchnią klawisza pokrytą lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej
akompaniament z 72 rytmami
ilość brzmień: 305 głosów
głośniki o mocy: 2x12W
3 pedały (istotne, w porównaniu z F-20, gdzie jest tylko 1 pedał)
Klawiatura i brzmienie F-130R oraz F-140R - moja opinia:
mechanizm klawiatury ("PHA-4 Standard Keyboard") pozytywnie mnie zaskoczył - klawiatura jest twarda, ale nie tak oporna jak w modelach Roland z mechanizmem "Ivory Feel-S Keyboard"
nawet przy mniej intensywnym nacisku, nie zanika dźwięk, co zdarzało się w F20 czy też droższych modelach Roland
brzmienie Grand Piano tego modelu oparte jest na próbkach tzw. "SuperNatural Piano", czyli takich samych jak w F-20. Przez włączenie na stałe wielu efektów dodatkowych (których nie można po prostu wyłączyć), jak String Resonance, Damper Resonance oraz Key Off Resonance, pianino brzmi moim zdaniem dość nienaturalnie, z nadmiernym pogłosem. Istotnym ulepszeniem byłaby też większa moc głośników, w F-130R i F-140R zastosowano głośniki o dość słabej mocy (2x12W).
Dużym plusem tych modeli jest mechanizm klawiatury, zdecydowanie lepszy niż w F-20. Minusem jest brzmienie Grand Piano (nadmierny pogłos) oraz słaba moc głośników.
Poniżej zdjęcia pianin Roland F-130R. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland RP301 / RP301R:
Model RP301 to jedno z tańszych pianin Roland, spośród tych o klasycznej obudowie. Cena modelu RP301 to ok. 3900zł, natomiast cena modelu RP301R to ok. 4600zł. Model RP301R to rozszerzona wersja modelu RP301, do której Roland dodał funkcję akompaniamentu.
Warto zwrócić uwagę, że RP301 oraz RP301R odpowiadają dokładnie modelom F-120 i F-120R, a jedyną różnicą jest typ obudowy tych modeli.
Istotne cechy pianina Roland RP301 (ze specyfikacji):
klawiatura typu: Ivory Feel-G keyboard (powierzchnia klawisza pokryta lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej)
50 brzmień
polifonia 128 głosów
opcja Twin piano (czyli można klawiaturę podzielić na 2 dokładnie takie same klawiatury po 44 klawisze)
3 pedały
Poniżej zdjęcia pianin Roland RP301. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland RP401R:
Od początku roku 2015 jest już dostępny następca pianina RP301R, model RP401R. RP401R jest w tej samej cenie, co poprzenik, RP301R, czyli ok. 4600zł. Nowy model jest zdecydowanie ciekawszy, jeśli więc myślą Państwo o Rolandzie za ok 4500zł, to warto rozważyć zakup RP401R.
Podobnie jak w modelu F130R. który zastąpił F120R i oferuje teraz znacznie lepszą klawiaturę, tak i w pianinie RP401R jest teraz mechanizm typu "PHA-4 Standard Keyboard: with Escapement and Ivory Feel", zastępujący poprzednią klawiaturę "Ivory Feel-G keyboard with escapement" modelu RP301R. Mechanizm klawiatury nowego modelu jest bardziej naturalny, mniej twardy, klawiaturę RP401R opisałam jako: "bez udziwnień". Nawet przy lżejszej, bardziej powierzchownej grze nie zanika dźwięk, co jest naprawdę istotne.
Inne nowe specyfikacje dostępne w RP401R, których nie oferował model RP301R:
funkcja Dual (czyli Layer - możliwość gry w dwugłosie, czyli korzystając z dwóch brzmień)
większa ilość brzmień (11 brzmień Grand Piano oraz 305 innych brzmień)
większa ilość rytmów (72)
Niestety w RP401R wciąż pozostawiono głośniki o słabej mocy (2x12W), w pianinach konkurencji z tego przedziału cenowego głośniki są zazwyczaj co najmniej 2 razy mocniejsze.
Roland FP-50:
Pianino FP-50 jest już wycofywane ze sprzedaży, choć wciąż jest dostępne u wielu dystrybutorów. Model ten był jeszcze prezentowany na targach w kwietniu 2014, stąd kilka słów o tym modelu. Cena tego modelu to ok 5400zł.
Istotne cechy pianina Roland FP-50:
klawiatura typu: Ivory-Feel G Keyboard
powierzchnia klawisza pokryta lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej
akompaniament z 90 rytmami
Poniżej zdjęcie pianina Roland FP-50. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland HP506:
Model serii HP, który oferuje najbardziej zaawansowaną klawiaturę, tzw. PHA-4 Concert keyboard with escapement. Cena tego modelu to 8400zł.
Istotne cechy pianina Roland HP506:
klawiatura: PHA-4 Concert with Ebony/Ivory Feel and escapement, czyli z imitacją odczucia kości słoniowej białych klawiszy oraz ze specjalnym pokryciem klawiszy czarnych. Jest tu też tzw. mechanizm "let-off", mechanizm ten opisany jest powyżej przy modelu DP90e. Warto zauważyć, że typ klawiatury to Concert keyboard, w odróżnieniu od Premium keyboard modelu HP504.
350 brzmień
pogłębiony zakres dynamiczny przy graniu bardzo głośno, czyli przy grze fortissimo. Jest to tzw. opcja "Overtone characteristic", inaczej określana jako "Dynamic Harmonic", która pozwala na jeszcze głębsze i bogatsze brzmienie przy graniu bardzo głośno.
efekt 3D Ambience przy grze na słuchawkach
funkcja Individual Note Voicing, czyli możliwość zmiany głośności pojedynczych klawiszy (moim zdaniem trudno jest znaleźć zastosowanie dla takiej opcji w praktyce)
głośniki 2x30W oraz 2x7W
możliwość podłączenia bezprzewodowego do iPhone, iPod, iPad
Poniżej zdjęcia pianin Roland HP506. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Roland HP508:
To najdroższe pianino Rolanda z serii HP. Cena to ok. 10300zł.
Istotne cechy pianina Roland HP508:
klawiatura: PHA-4 Concert with Ebony/Ivory Feel and escapement, czyli z imitacją odczucia kości słoniowej białych klawiszy oraz ze specjalnym pokryciem klawiszy czarnych. Jest tu też tzw. mechanizm "let-off", mechanizm ten opisany jest powyżej przy modelu DP90e. Warto zauważyć, że typ klawiatury to Concert keyboard, w odróżnieniu od Premium keyboard modelu HP504.
aż 100 poziomów regulacji twardości klawiatury ("touch sensitivity"), zazwyczaj jest to kilka poziomów, jest to wyjątkowa ilość w pianinach serii HP
10 poziomów regulacji uderzenia młoteczka, opcja niedostępna w innych modelach Rolanda serii HP
350 brzmień (tak jak w HP506)
pogłębiony zakres dynamiczny przy graniu bardzo głośno, czyli fortissimo. Jest to tzw. opcja "Overtone characteristic", inaczej określana jako "new Dynamic Harmonic feature", która pozwala na jeszcze głębsze i bogatsze brzmienie przy graniu bardzo głośno.
efekt 3D przy słuchaniu na słuchawkach
funkcja Individual Note Voicing, czyli możliwość zmiany głośności pojedynczych klawiszy (moim zdaniem trudno jest znaleźć zastosowanie dla takiej opcji w praktyce)
głośniki 2x60W oraz 2x15W, choć nagłośnienie to jest tworzone przez 6 głośników (tzw. "6 channel acoustic projection audio system")
możliwość podłączenia bezprzewodowego do iPhone, iPod, iPad
Poniżej zdjęcia pianin Roland HP508. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:
Moja opinia z testów pianin cyfrowych Roland - o czym warto pamiętać:
Brzmienie pianin cyfrowych Roland:
Próbki brzmieniowe Grand Piano, użyte we wszystkich opisywanych powyżej modelach Roland, są takie same. Jest to tzw. technologia SuperNATURAL Piano. Warto o tym pamiętać, ponieważ tym większe znaczenie mają kwestie dodatkowe, takie jak: moc głośników, efekty typu reverb, brillance, ilość dostępnych brzmień i wiele innych. Jest to jedyny znany mi producent pianin cyfrowych, który opiera całą ofertę pianin na jednolitych próbkach brzmieniowych.
Mechanika klawiatur pianin cyfrowych Roland:
Mechanizm klawiatur pianin cyfrowych Roland jest twardy, bardziej męczący dla palców niż w pianinach tradycyjnych oraz w większości pianin cyfrowych innych producentów. W klawiaturach pianin Roland występuje efekt polegający na tym, że po uderzeniu klawisza, klawisz mocno odskakuje i wibruje. Aby wydobyć ładny, głębszy dźwięk, należy ten dźwięk jeszcze pogłębić. Pogłębienie brzmienia możliwe jest poprzez oparcie palca i całej ręki, by pokonać odskok i wibracje - może być to męczące dla palców. Taka technika wydała mi się nienaturalna, stąd przed zakupem pianina Roland polecam samodzielnie wypróbować dany model, by przekonać się, czy jest to instrument odpowiedni dla ręki grającego.
Liczne opcje pianin cyfrowych Roland:
Pianina cyfrowe Roland charakteryzują się bardzo rozbudowanymi możliwościami regulacji, opcji oraz funkcji. W tych bardziej zaawansowanych modelach, np. typu LX-15e, osoba grająca może zupełnie dowolnie wszystko ustawiać, łącznie z utworzeniem nowego brzmienia, zmianą dynamiki pojedynczego klawisza, itd. Jest to raczej zabawa z nieograniczonymi możliwościami komputera aniżeli poznawanie prawdziwego instrumentu, zbliżonego do pianina akustycznego.
Technika gry na pianinach Roland:
Obejrzałam wiele nagrań na pianinach Roland i wydaje mi się, że mechanizm klawiatury Roland prowokuje do innej techniki gry. Używając techniki, do której byłam przyzwyczajona przez kilkanaście lat nauki gry na pianinie akustycznym, nie mogłam wydobyć na pianinach Roland ładnego, mocnego brzmienia bez nadmiernego zmęczenia ręki. Te moje odczucia potwierdziły nagrania, jakie znalazłam na youtube. Na tych nagraniach widać, że grający na pianinach Roland inaczej naciskają klawisze, gdy mają wydobyć brzmienie mocniejsze aniżeli piano (czyli brzmienie ciche). Chcąc wydobyć mocniejsze brzmienie, pianista musi wykonać dodatkowy zamach palca lub całej ręki. Zazwyczaj w pianinach akustycznych lub innych cyfrowych wystarcza mocniejsze postawienie ręki, dopiero fortissimo wymaga tak intensywnej pracy palców czy całej ręki. Przykładowo można porównać Nokturn Es-dur Chopina grany na pianinie Roland HP508 oraz ten sam utwór na fortepianie akustycznym.
Nie jest to kwestia danego wykonawcy, na kolejnych filmach widać, że zagranie głośno (forte) na pianinach Roland wymaga podniesienia ręki, tak, by uderzyć w klawisz z wystarczającą siłą, przez co trudno jest grać legato:
Całość brzmi dobrze, bo elektronika wydłuża dźwięki i efekt legato jest słyszalny, choć pianista go nie gra. Dla mnie jednak celem pianin cyfrowych powinna być jak najlepsza imitacja pianin i fortepianów akustycznych, a nie tworzenie niejako odrębnego instrumentu, który wymaga zastosowania właściwej sobie techniki gry.
Wiem, że wiele osób bardzo ceni pianina Roland, bo zarówno mechanizm klawiatury jak i brzmienie pianin Roland są specyficzne. Nie jest to standardowe brzmienie jak w pianinach Kawai, Yamaha czy Elpiano; w przypadku marki Roland i klawiatura i brzmienie są odmienne, dlatego najczęściej opinie o pianinach Roland są dość skrajne - dla zwolenników tej marki jest ona bezsprzecznie najlepsza, dla pozostałych osób - trudna do zaakceptowania.
Które modele pianin Roland wybrać?
Rozważając zakup pianina Roland, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Podobne pianina Roland w różnych cenach:
Niektóre modele pianin Roland są takie same, z wyjątkiem obudowy. Ceny tych modeli nie zawsze są porównywalne. Przykładowo:
F130R i RP401R: Pianino F130R (cena: 3990zł) dokładnie odpowiada modelowi RP401R (cena: 4600zł). Jedyną różnicą jest fakt, że F130R ma budowę tzw. "cabinet style", czyli górna część jest zupełnie płaska, a całość jest w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu. Model RP401R ma budowę pianina klasycznego.
F120 i RP301: pianino F120 (cena: 3590zł, budowa typu cabinet) ma takie same specyfikacje jak model RP301 (cena: 3900zł)
F-120R i RP301R: wycofywany juz model F-120R (typu cabinet) miał dokładnie takie same opcje i specyfikacje jak RP301R (o budowie klasycznego pianina).
W przypadku pianin droższych, różnice w cenie bardzo podobnych modeli są jeszcze bardziej znaczące:
HP506 i DP90Se: Te dwa modele różnią się obudową (HP506 ma budowę klasyczną, DP90Se to cabinet style) oraz mocą głośników. Różnica w mocy głośników jest znacząca, bo moc głośników HP506 to 30W x 2 plus 7W x 2, a w modelu DP90Se głośniki mają moc tylko 2x12W. Tym bardziej zaskakująca jest różnica w cenie, ponieważ tańszy jest "lepszy" model HP506 - jest on w cenie 8400zł, podczas gdy DP90Se kosztuje 11600zł.
Zaawansowane funkcje pianin Roland:
Pianin Roland oferują bardzo liczne możliwości. Zachęcam, by nie przeceniać znaczenia funkcji, których zastosowanie wydaje mi się sporadyczne, a z uwagi na które cena pianin jest zdecydowanie wyższa. Funkcje, które są moim zdaniem mało wartościowe, to:
zmiana dynamiki pojedynczego klawisza
opcja zapamiętania ostatnio używanego poziomu głośności na słuchawkach
"different ivory feel" - skoro poprzednio już było odczucie kości słoniowej, to inne odczucie klawisza pokrytego lakierem imitującego kość słoniową nie jest istotną zmianą
Analiza pianin Roland pokazuje, jak istotne jest wypróbowanie klawiatury i brzmienia, ponieważ takie same pianina mogą mieć dość rozbieżne ceny. Nie zawsze też wyższa cena oznacza lepszą klawiaturę i / lub brzmienie. W wyborze pianina ważne też jest zastanowienie się, co oferowane opcje naprawdę znaczą oraz co mogą wnieść do gry.