Nagrywanie z pianina na komputer - kable i wtyczki
Jakich kabli należy użyć do nagrywania dźwięku z pianina cyfrowego na komputer?
Gdy już wiemy, do których wejść / wyjść podłączyć pianino i komputer (polecam artykuł: nagrywanie z pianina keyboardu na komputer ), to pozostaje jeszcze kwestia ich połączenia kablem. Wybór kabla zależy od rodzaju gniazd dostępnych w pianinie / komputerze.
W komputerze bez dedykowanej karty muzycznej najprawdopodobniej będziemy mieć wejście na małą wtyczkę stereo (tzw mały jack – 3,5mm).
Należy pamiętać, że wejście dla mikrofonu jest zawsze w systemie Mono, więc w tym przypadku można używać wtyczki mono.
W przypadku posiadania zewnętrznej lub wewnętrznej dedykowanej karty muzycznej, należy użyć portu “Line In”.
W interfejsach audio (na USB) należy użyć wejścia LINE. W przypadku braku szerszej wtyczki (6,3 mm) na kablu podłączeniowym, należy użyć przejściówki mały jack /duży jack (3,5 mm na 6,3 mm, koszt przejściówki około 10 zł, jest dostępna w każdym sklepie muzycznym). Interfejs audio (poniżej) wymaga użycia szerszej wtyczki, którą należy podłączyć do wejścia LINE.
W pianinach cyfrowych, wyjście liniowe jest zazwyczaj podzielone na dwa gniazda nazwane L/L+R (lub L/Mono) oraz R. Należy do nich używać dwóch dużych wtyczek (6,3mm). Jeśli podłączy się tylko jedną wtyczkę do gniazda L, otrzyma się brzmienie mono. By uzyskać brzmienie stereo, należy jedną wtyczkę podłączyć do L, natomiast drugą do R. Kable są przedstawione poniżej.
Aby używać wyjścia AUX, potrzebny będzie kabel z dwiema wtyczkami RCA (białą i czerwoną) z jednej strony oraz z małą wtyczką stereo z drugiej strony (jak na zdjęciu powyżej).
Pojedynczą wtyczkę stereo (w kolorze czarnym na zdjęciu powyżej) należy wpiąć do dedykowanej karty muzycznej do wejścia Line In lub do wejścia mikrofonowego na komputerze. Lepszą jakość dźwięku uzyskamy przy podłączeniu do wejścia Line In (jeżeli jest wejście Line In, to nie należy używać wejścia mikrofonowego).
Do nagrywania najlepiej używać dedykowanego do tego celu programu - może to być np. darmowy program Audacity, który pozwala też na regulację głośności nagrywania (szczególnie kluczowe przy nagrywaniu bez użycia profesjonalnej karty dźwiękowej i przy podłączaniu do wejścia mikrofonowego zamiast wejścia Line In). Przy zbyt wysokiej głośności nagrywania dźwięki będą się wybijały “poza skalę”, pojawią się szumy i trzaski.
Szczegółowe informacje na temat ustawień głośności nagrywania zawarłam w następnym wpisie na blogu.
Wyjście na słuchawki jest zazwyczaj wtyczką stereo, najczęściej spotykana jest większa wtyczka (tzw duży jack), czasem mała (mały jack). Dlatego należy używać kabla stereo. W przypadku, gdy mamy kabel zakończony mniejszą wtyczką, należy użyć przejściówki z małego jacka na dużego (koszt przejściówki to kilkanaście złotych, do nabycia np w sklepach typu euro agd).